Kalender

Kalender

Kronologisk

NOVEMBER








søndag

17.

kl.10.30

Gudstjeneste LFS

Kirkefrokost i Johanneshuset efter gudstjenesten

mandag

18.

kl. 13.00 - 15.30

tirsdag

19.

kl. 14.00-15.00

Dart i Johanneshuset

søndag

24.

kl. 10.30

Gudstjeneste AMG
Kirkekaffe i våbenhuset

mandag

25.

kl. 14.00



kl. 13.00 - 15.30

tirsdag

26.

kl. 14.00-15.00

Dart i Johanneshuset

onsdag

27.

kl. 16.00 - 17.30

torsdag

28.

kl. 14.30

DECEMBER








søndag

1.

kl. 10.30

Gudstjeneste DVP

kl. 16.00

Andagt i forbindelse med juletræstænding SKD
Indsamling til Sognets Arbejde/Jule

tirsdag

3.

kl. 19.30

Mediativ aftenkirke v/Sarah Kragh Dedieu

fredag

6.

kl. 15.00

søndag

8.

kl. 10.30

Gudstjeneste SKD

mandag

9.

kl. 14.00

torsdag

12.

kl. 10.00

Julegudstjeneste for børnehaver og dagplejebørn

søndag

15.

kl. 10.30

Gudstjeneste LFS
Kirkefrokost i Johanneshuset efter gudstjenesten

kl. 16.00

De ni læsninger Lisbeth Frøkjær Smed og Matthias Geiger

torsdag

19.

kl. 14.30

søndag

22.

kl. 10.30

Gudstjeneste LFS

mandag

23.

kl. 16.00

Lillejuleaftens gudstjeneste  DVP

tirsdag

24.

kl. 14.30

Gudstjeneste SKD

kl. 16.00

Gudstjeneste DVP

onsdag

25.

kl. 10.30

Gudstjeneste DVP

torsdag

26.

kl. 10.30

Gudstjeneste LFS

søndag 

29.

kl. 10.30

Gudstjeneste SKD

JANUAR




onsdag

1.

kl. 16.00

Gudstjeneste LFS

søndag 

5.

kl. 14.00

Helligtrekonger gudstjeneste  SKD

Bagefter er der gratis fælles kaffe– og kagebord.
Tag evt. lidt søde rester fra julen med - ingen betingelse

tirsdag

7.

kl. 19.30

Mediativ aftenkirke v/Sarah Kragh Dedieu

søndag 

12.

kl. 10.30

Gudstjeneste DVP

mandag

13.

kl. 14.00

tirsdag

14.

kl. 15.00

Offentligt menighedsrådsmøde i Johanneshuset

onsdag

15.

kl. 14.00 - 16.00

Sogneeftermiddag v/Lene Thiemer

søndag 

19.

kl. 10.30

Gudstjeneste LFS

Kirkefrokost i Johanneshuset efter gudstjenesten

søndag 

26.

kl. 10.30

Gudstjeneste UO
Kirkekaffe efter gudstjenesten

mandag

27.

kl. 14.00

onsdag

29.

kl. 16.00 - 17.30

FEBRUAR

søndag 

2.

kl. 10.10

kl. 10.30

Gudstjeneste LFS

kl. 19.00

Kyndelmisse aftensgudstjeneste LFS

mandag

kl. 13.00 - 15.30

tirsdag

4.

kl. 14.00 - 15.00

onsdag

5.

kl. 14.00 - 16.00

Sogneeftermiddag v/Ketty Hjøllund

søndag 

9.

kl. 10.30

Gudstjeneste LFS

Kirkefrokost i Johanneshuset efter gudstjenesten

mandag

kl. 13.00 - 15.30


10.

kl. 14.00

tirsdag

11.

kl. 14.00 - 15.00


kl. 15.00

Offentligt menighedsrådsmøde i Johanneshuset

søndag 

16.

kl. 10.30

Gudstjeneste DVP

mandag

17.

kl. 13.00 - 15.30

tirsdag

18.

kl. 14.00 - 15.00



kl. 19.30

Mediativ aftenkirke v/Sarah Kragh Dedieu

søndag 

23.

kl. 10.30

Familiegudstjeneste SKD
Tøndeslagning og fastelavnsboller til alle i Johanneshuset

mandag

24.

kl. 13.00 - 15.30


kl. 14.00

tirsdag

kl. 14.00 - 15.00

onsdag

26.

kl. 16.00 - 17.30

MARTS

søndag

1.

kl. 10.30

Gudstjeneste DVP

tirsdag

3.

kl. 19.30

Mediativ aftenkirke v/Sarah Kragh Dedieu

søndag

8.

kl. 10.30

Gudstjeneste LFS

kl. 14.00 - 17.00

Nødhjælpsbanko til fordel for Folkekirkens Nødhjælp 2020

mandag

9.

kl. 13.00 - 15.30


9.

kl. 14.00

tirsdag

10.

kl. 14.00 - 15.00


kl. 15.00

Offentligt menighedsrådsmøde i Johanneshuset

onsdag

11.

kl. 14.00 - 16.00

Sogneeftermiddag v/Frederik Svinth

søndag

15.

kl. 10.30

Gudstjeneste AMGR

Kirkefrokost i Johanneshuset efter gudstjenesten

mandag

16.

kl. 13.00 - 15.30

tirsdag

17.

kl. 14.00 - 15.00

torsdag

19.

kl. 17.00

Familiegudstjeneste - derefter fællesspisning i Johanneshuset

søndag

22.

kl. 10.30

Gudstjeneste UO

mandag

23.

kl. 13.00 - 15.30



kl. 14.00

tirsdag

24.

kl. 14.00 - 15.00

onsdag

25.

kl. 16.00 - 17.30

søndag

29.

kl. 10.30

Gudstjeneste LFS

Kirkekaffe efter gudstjenesten

mandag

30.

kl. 13.00 - 15.30

APRIL

torsdag

2.

kl. 19.30

søndag

5.

kl. 10.30

Gudstjeneste SKD

mandag

6.

kl. 13.00 - 15.30



kl. 14.00

tirsdag

7.

kl. 14.00 - 15.00



kl. 19.30

Mediativ aftenkirke v/Sarah Kragh Dedieu

torsdag

9.

kl. 17.00

Skærtorsdag DVP
Fællesspisning i Johanneshuset efter gudstjenesten

fredag

10.

kl. 10.30

Gudstjeneste SKD

søndag

12.

kl. 10.30

Gudstjeneste LFS

mandag

13.

kl. 10.30

Gudstjeneste LFS

tirsdag

14.

kl. 14.00 - 15.00



kl. 15.00

Offentligt menighedsrådsmøde i Johanneshuset

onsdag

15.

kl. 14.00 - 16.00

Sogneeftermiddag v/Jørgen Flindt

søndag

19.

kl. 10.30

Gudstjeneste LFS

Konfirmation

mandag

20.

kl. 13.00 - 15.30


kl. 14.00

tirsdag

21.

kl. 14.00 - 15.00

kl. 16.00 - 18.00

torsdag

23.

kl. 16.00 - 18.00

søndag

26.

kl. 10.10

kl. 10.30

Fokus på salmesang 

Gudstjeneste DVP

Kirkekaffe efter gudstjenesten

mandag

27.

kl. 13.00 - 15.30

tirsdag

28.

kl. 14.00 - 15.00

onsdag

29.

kl. 16.00 - 17.30

torsdag

30.

kl. 16.00 - 18.00

MAJ

søndag

3.

kl. 10.30

Gudstjeneste LFS

mandag

4.

kl. 13.00 - 15.30



kl. 14.00

kl. 19.30

Alsang v/Leif Arffmann - 75 årsdagen for befrielsesbudskabet

tirsdag

5.

kl. 14.00 - 15.00

kl. 16.00 - 18.00


kl. 19.30

Mediativ aftenkirke v/Sarah Kragh Dedieu

torsdag

7.

kl. 16.00 - 18.00

fredag

8.

kl. 10.30

Gudstjeneste SKD

søndag

10.

kl. 10.30

Gudstjeneste DVP

mandag

11.

kl. 13.00 - 15.30

tirsdag

12.

kl. 14.00 - 15.00

kl. 16.00 - 18.00

kl. 15.00

Offentligt menighedsrådsmøde i Johanneshuset

torsdag

14.

kl. 16.00 - 18.00

søndag

17.

kl. 10.30

Gudstjeneste SKD

Kirkefrokost i Johanneshuset efter gudstjenesten

mandag

18.

kl. 13.00 - 15.30



kl. 14.00

tirsdag

19.

kl. 14.00 - 15.00

torsdag

21.

kl. 19.00

Gudstjeneste LFS

søndag

24.

kl. 10.30

Gudstjeneste LFS

mandag

25.

kl. 13.00 - 15.30

tirsdag

26.

kl. 14.00 - 15.00

kl. 16.00 - 18.00

onsdag

27.

kl. 9.30 - 17.30

Sogneudflugt

turen går til Blicher Museet, Grønhøj Kro og Pejsegården

torsdag

28.

kl. 16.00 - 18.00

fredag

29.

kl. 16.00 - 17.30

søndag

31.

kl. 10.30

Gudstjeneste DVP

Kirkekaffe efter gudstjenesten

JUNI

mandag

1.

kl. 14.00

Fælles gudstjeneste i Skyttehushaven

tirsdag

2.

kl. 14.00 - 15.00

kl. 16.00 - 18.00

torsdag

4.

kl. 16.00 - 18.00

søndag

7.

kl. 10.10
kl. 10.30

Fokus på salmesang
Gudstjeneste SKD

mandag

8.

kl. 13.00 - 15.30

tirsdag

9.

kl. 14.00 - 15.00

kl. 16.00 - 18.00


kl. 15.00

Offentligt menighedsrådsmøde i Johanneshuset

torsdag

11.

kl. 16.00 - 18.00

søndag

14.

kl. 10.30

Gudstjeneste LFS

Kirkefrokost i Johanneshuset efter gudstjenesten

mandag

15.

kl. 13.00 - 15.30

tirsdag

16.

kl. 14.00 - 15.00

kl. 16.00 - 18.00

torsdag

18.

kl. 16.00 - 18.00

søndag

21.

kl. 10.30

Gudstjeneste DVP
Musikgudstjeneste

mandag

22.

kl. 13.00 - 15.30

tirsdag

23.

kl. 14.00 - 15.00

kl. 16.00 - 18.00

onsdag

24.

kl. 16.00 - 17.30

torsdag

25.

kl. 16.00 - 18.00

søndag

28.

kl. 10.30

Gudstjeneste LFS

Kirkekaffe efter gudstjenesten

mandag

29.

kl. 13.00 - 15.30

tirsdag

30.

kl. 14.00 - 15.00


kl. 16.00 - 18.00

JULI

AUGUST

SEPTEMBER

tirsdag

15.

Valgforsamling, her afholdes valget til menighedsrådet. 

OKTOBER

NOVEMBER

DECEMBER