Gudstjenester

Kirkebil for sognets borgere...

Bor du i sognet og har svært ved selv at komme frem, er det muligt at bestille kirkebil til den sidste gudstjeneste i hver måned og til de søndage hvor der er kirkefrokost.


Du bestiller kirkebilen ved at ringe til Vejle Taxa tlf. 70 20 12 22 og sige
at du gerne vil bestille KIRKEBIL og så fortælle hvorfra og hvortil.

Det koster kr. 20,- pr. vej og du betaler til kirketjeneren.

I Sct. Johannes Kirke serverer vi både portvin og druesaft
til nadveren hver søndag - 
giv blot præsten et tegn hvis du foretrækker druesaft.

NOVEMBER

Indsamlingsliste - Jul i Fællesskab Vejle - MobilPay 364502


søndag den 28. november kl. 10.30

1. søndag i Advent v/Dorte Volck Paulsen
Kirkekaffe efter gudstjenesten



DECEMBER

Indsamlingsliste - Børnenesagens Fællesråd - MobilPay 364502


søndag den 5. december kl. 10.30

2. søndag i Advent v/Camilla Synnøve Lauridsen


tirsdag den 7. december kl. 19.30
Meditativ aftenkirke v/Camilla Synnøve Lauridsen


torsdag den 9. december kl. 10
Julegudstjeneste for børnehaver


søndag den 12. december kl. 10.30

3. søndag i Advent v/Maria Krogsøe Mienert


torsdag den 16. december kl. 9.30
Julegudstjeneste for vuggestuer


søndag den 19. december kl. 10.30

4. søndag i Advent v/Maria Krogsøe Mienert
De 9 læsninger


søndag den 19. december kl. 16.00

De 9 Læsninger v/Maria Krogsøe Mienert


tirsdag den 21. december kl. 13.30
Skolernes Juleafslutning v/Dorte Volck Paulsen


torsdag den 23. december kl. 16.00
Lillejuleaften v/Maria Krogsøe Mienert


fredag den 24. december kl. 14.30

Juleaften v/Dorte Volck Paulsen


fredag den 24. december kl. 16.00

Juleaften v/Dorte Volck Paulsen


lørdag den  25. december kl. 10.30
1 juledag v/Camilla Synnøve Lauridsen


søndag den 26. december kl. 16.00

2. juledag v/Maria Krogsøe Mienert


JANUAR

Indsamlingsliste - Det Danske Bibelselskab                 


lørdag den  1. januar kl. 16.00
Nytårsdag v/Dorte Volck Paulsen


søndag den 2. januar kl. 14.00

Hellig Tre Konger v/Lisbeth Frøkjær Smed
Efterfølgende gratis fælles kage -og kaffebord i Johanneshuset 

Tag evt. lidt søde rester fra julen med - ingen betingelse


søndag den 9. januar kl. 10.30

1. søndag efter Hellig Tre Konger v/Camilla Synnøve Lauridsen


søndag den 16. januar kl. 10.30

2. søndag efter Hellig Tre Konger v/Lisbeth Frøkjær Smed


søndag den 23. januar kl. 10.30

3. søndag efter Hellig Tre Konger v/Dorte Volck Paulsen


søndag den 30. januar kl. 10.30

4. søndag efter Hellig Tre Konger v/Lisbeth Frøkjær Smed
Kirkekaffe efter gudstjenesten


FEBRUAR

Indsamlingsliste - Samvirkende Menighedsplejer     


søndag den 6. februar kl. 10.30

sidste søndag efter Hellig Tre Konger v/Camilla Synnøve Lauridsen


søndag den 6. februar kl. 19.00

Kyndelmissegudstjeneste v/Camilla Synnøve Lauridsen


søndag den 13. februar kl. 10.30

Septuagesima v/Dorte Volck Paulsen


søndag den 20. februar kl. 10.30

Seksagesima v/Lisbeth Frøkjær Smed
Kirkefrokost i Johanneshuset efter gudstjenesten


søndag den 27. februar kl. 10.30

Fastelavn v/Lisbeth Frøkjær Smed

Efter gudstjenesten tøndeslagning og fastelavnsboller til alle i Johanneshuset


MARTS

Indsamlingsliste - Folkekirkens Nødhjælp                  


søndag den 6. marts kl. 10.30

1. søndag i fasten v/Anders Michael Raaby Grønfeldt


søndag den 13. marts kl. 10.30

2. søndag i fasten  v/Camilla Synnøve Lauridsen
Kirkefrokost i Johanneshuset efter gudstjenesten


søndag den 20. marts kl. 10.30

3. søndag i fasten v/Dorte Volck Paulsen


søndag den 27. marts kl. 10.30

Midfaste v/Lisbeth Frøkjær Smed
Kirkekaffe efter gudstjenesten


APRIL

Indsamlingsliste - Sct. Johannes Sogns Arbejde

FEBRUA

søndag den 3. april kl. 10.30

Mariæ Bebudelse v/Dorte Volck Paulsen

Musikgudstjeneste


tirsdag den 5. april kl. 16.30 -18.00

Påske - Familiegudstjeneste v/Camilla Synnøve Lauridsen


søndag den 10. april kl. 10.30

Palmesøndag v/Camilla Synnøve Lauridsen


torsdag den 14. april kl. 17.00

Palmesøndag v/Camilla Synnøve Lauridsen
Efter gudstjenesten serverer vi et let måltid i Johanneshuset


fredag den 15. april kl. 10.30

Langfredag v/Dorte Volck Paulsen


søndag den 17. april kl. 10.30

Påskedag v/Lisbeth Frøkjær Smed


mandag den 18. april kl. 10.30

2. Påskedag v/Lisbeth Frøkjær Smed


søndag den 24. april kl. 9.30

Konfirmation v/Lisbeth Frøkjær Smed


søndag den 24. april kl. 11.00

Konfirmation v/Lisbeth Frøkjær Smed


MAJ

Indsamlingsliste - Sct. Maria Hospice                         


søndag den 1. maj kl. 10.30

2. søndag efter Påske v/Dorte Volck Paulsen

Kirkekaffe efter gudstjenesten


søndag den 8. maj kl. 10.30

3. søndag efter Påske v/Lisbeth Frøkjær Smed


fredag den 13. maj kl. 10.30

Store bededag v/Camilla S. Lauridsen


søndag den 15. maj kl. 10.30

4. søndag efter Påske v/Lisbeth Frøkjær Smed


søndag den 22. maj kl. 10.30

5. søndag efter Påske v/Lisbeth Frøkjær Smed
Kirkefrokost i Johanneshuset efter gudstjenesten


torsdag den 26. maj kl. 10.30

Kristi Himmelfart v/Dorte Volck Paulsen


søndag den 29. maj kl. 10.30

6. søndag efter Påske v/Dorte Volck Paulsen
Kirkekaffe efter gudstjenesten


JUNI

Indsamlingsliste - Danske Sømands- og Udlandskirker